Sprzedaż mieszkania - kiedy warto się na nią zdecydować?

Sprzedaż mieszkania to duże przedsięwzięcie. Czasami może ciągnąć się przez kilkanaście miesięcy, a innym razem niemałych kłopotów może przysporzyć dokumentacja. Osoby, które chcą sprzedać mieszkanie często zastanawiają się, kiedy jest na to odpowiednia pora. Czy warto czekać na określoną porę w ciągu roku czy próbować sprzedać je wtedy, kiedy załatwi się wszelkie formalności? Od razu warto rozwiać wątpliwości - nie ma co czekać na odpowiedni okres w roku, bowiem ludzie szukają mieszkań w każdym miesiącu. Wiadomo, że podczas wakacji co niektórzy, bardziej niezależni finansowo studenci szukają dla siebie lokum, jednak nie ma co się tym kierować. Warto zdecydować się na sprzedaż mieszkania, gdy ma się załatwione wszelkie formalności, mieszkanie jest naszykowane na sprzedaż, a jego właściciele mają zapewnione nowe lokum. Jednak, sytuacja nieco się komplikuje, kiedy mowa o sprzedaży mieszkania z hipoteką.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa. Aby to zrobić, pierwszej kolejności należy poinformować o tym bank. Bowiem, jest on wierzycielem hipotecznym, a samo mieszkanie stanowi zabezpieczenie kredytu. O kredycie należy również poinformować kupującego, który musi być świadomy istniejącego obciążenia. Co więcej, sprzedaż mieszkania z hipoteką wiąże się ze wcześniejszą spłatą kredytu. Po uczynieniu tego, bank zgodzi się na wykreślenie hipoteki. Warto jednak wiedzieć, że o ile sprzedającemu przedterminowa spłata zobowiązania pozwoli zaoszczędzić na odsetkach, to może się ona także wiązać z koniecznością zapłaty dodatkowej prowizji. Ma to miejsce w przypadku sprzedaży nieruchomości w pierwszych 3 latach kredytowania. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że jeśli do sprzedaży mieszkania dojdzie przed upływem 5 lat od jego zakupu, sprzedający może zostać obciążony podatkiem dochodowym. Dlatego też, na sprzedaż mieszkania z kredytem dobrze jest się zdecydować w momencie, kiedy będzie można uzyskać możliwie najwyższą cenę z tytułu sprzedaży, a także przy poniesieniu przy tym jak najmniejszych kosztów.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Zadłużone mieszkanie również można sprzedać. Chcąc wystawić na sprzedaż mieszkanie z długami, najpierw należy zdobyć zgodę banku, bądź wierzyciela, a więc promesa na sprzedaż zadłużonego mieszkania. Promesa jest oświadczeniem banku, który wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki i uregulowanie kredytu. Jest ona ważna tylko przez 30 dni od daty wystawienia. Po promesę należy również wystąpić w przypadku szybszej spłaty kredytu na mieszkanie, co umożliwia jego sprzedaż. Dodatkowo, warto wiedzieć, że istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się skupem zadłużonych mieszkań. W niektórych przypadkach warto zainteresować się ich ofertą.

Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania na własną rękę, bez pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości, jest zawsze ryzykowna oraz może wiązać się z niemałymi komplikacjami. Co więcej, istnieje wiele sposobów, na które oszuści mogą wykorzystać nieświadomego i niedoświadczonego sprzedającego, a warto wiedzieć, że bardzo trudno jest się przed nimi uchronić. Dlatego też, znacznie bezpieczniej jest współpracować z wiarygodną agencją nieruchomości, która ma doświadczenie w sprzedaży mieszkań. Taką agencją będzie z pewnością biuro nieruchomości 7house, któremu zaufało już tysiące osób.

Jak sprzedać mieszkanie przez biuro nieruchomości?

Planując sprzedaż mieszkania, warto zasięgnąć pomocy profesjonalistów z biura nieruchomości. Dobrze jest przyłożyć się do wyboru odpowiedniej agencji nieruchomości, bowiem w dużej mierze to od niej będzie zależeć sukces sprzedaży mieszkania. Dobre biuro nieruchomości powinno mieć doświadczenie w sprzedaży mieszkań, a także dobrą reputację. Warto popytać o rekomendacje wśród rodziny i bliskich, poszukać takowej agencji w Internecie, a także poświęć czas na rozmowę z kilkoma różnymi agencjami. Gdy już wybierze się odpowiednie biuro nieruchomości, pomoże ono ustalić najlepszą cenę wywoławczą dla określonego mieszkania. Co więcej, biuro nieruchomości pomoże również załatwić wszelkie formalności, zwłaszcza te związane ze sprzedażą mieszkania z kredytem hipotecznym lub sprzedaży zadłużonego mieszkania. Biuro nieruchomości zajmie się także reklamami i promowaniem mieszkania. Z kolei, kiedy znajdzie się osoba chętna do zakupu danego mieszkania, agencja nieruchomości pomoże wynegocjować korzystną cenę oraz sporządzić umowę. Jak już zostało wspomniane, sprzedaż mieszkania może być skomplikowanym i stresującym procesem, jednak współpraca z renomowaną agencją nieruchomości, na przykład z biurem 7house skutecznie pomoże sprzedać mieszkanie. Dlatego też, warto zapoznać się z ofertą biura nieruchomości 7house.

Przeczytaj również: Jak sprzedać nieruchomość?