Podjąłeś decyzję o sprzedaży nieruchomości? Przed Tobą czas pełen przygotowań i ważnych decyzji. Sprzedaż nieruchomości może pochłonąć dużo czasu i wysiłku. Jest kilka kroków, które możesz podjąć, żeby proces ten przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Postaramy się odpowiedzieć na kilka podstawowych dylematów, których doświadcza każdy sprzedający. 

 

Sprzedaż samodzielna czy z pośrednikiem?

 

Kiedy nadchodzi czas sprzedaży nieruchomości, masz dwie główne opcje: sprzedaż samodzielną lub współpracę z agentem nieruchomości. Oba podejścia mają swoje wady i zalety. Samodzielna sprzedaż może być tańsza, ponieważ wyklucza koszty powiązane z prowizją dla agenta. Może jednak okazać się bardziej czasochłonna i wymagająca. Cała odpowiedzialność od marketingu po negocjacje z kupującymi będzie spoczywała na Twoich barach. Musisz więc zadać sobie pytanie, czy czujesz się na tyle kompetentny, by sprostać tym wymaganiom. 

Współpraca z agentem może usprawnić proces sprzedaży nieruchomości i zdjąć z ciebie część presji, ale będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Zdecydowanym plusem są jednak korzyści wynikające z jego wiedzy i doświadczenia agenta nieruchomości. Zajmie się on również większością spraw związanych z reklamą, pokazami, negocjacjami oraz zadbaniem o stosowne dokumenty przy sprzedaży nieruchomości.

Ostatecznie decyzja będzie zależeć od Twoich indywidualnych okoliczności i możliwości finansowych. 

 

Jak ustalić cenę nieruchomości?

 

Jednym z pierwszych kroków po podjęciu decyzji o sprzedaniu nieruchomości jest ustalenie ceny, którą będziesz chciał za nią otrzymać.  Możesz to zrobić, konsultując się z agentem nieruchomości lub rzeczoznawcą. Będą oni w stanie oszacować, ile obecnie warta jest twoja nieruchomość. Jeśli jednak zdecydowałeś się samodzielnie sprzedać dom czy mieszkanie, powinieneś przyjrzeć się ostatnim transakcjom sprzedaży podobnych nieruchomości w okolicy, biorąc pod uwagę wielkość, wiek i stan nieruchomości. Ważnym aspektem wpływającym na cenę jest również lokalizacja oraz wszelkie cechy specjalne takie jak duża działka czy zmodernizowana kuchnia. Kiedy już zdobędziesz informacje na temat ceny sprzedaży podobnych obiektów w okolicy, możesz na tej podstawie ustalić cenę wywoławczą, która będzie konkurencyjna, ale realistyczna. Ostatecznym celem jest znalezienie kupca, który będzie skłonny zapłacić uczciwą cenę za twoją nieruchomość.

 

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży


Zanim wystawisz nieruchomość na sprzedaż, ważne jest, by poświęcić trochę czasu na przygotowanie domu lub działki tak, by była bardziej atrakcyjna dla potencjalnych kupców. Po pierwsze, ważne jest, by dokonać wszelkich niezbędnych napraw. Pomoże to upewnić się, że nieruchomość jest w dobrym stanie i nie ma żadnych poważnych usterek, które mogłyby odstraszyć kupujących. Kolejnym istotnym aspektem jest aranżacja przestrzeni w taki sposób, żeby potencjalni nabywcy mogli wyobrazić sobie nieruchomość jako swoją własną. Jeśli sprzedajesz dom lub mieszkanie, pomocne jest ustawienie mebli i dekoracji w taki sposób, by stworzyć ciepłą i zachęcającą atmosferę.